بیماری مزمن تنفسی در طیور (CRD) چیست؟

بیماری مزمن تنفسی در طیور

بیماری مزمن تنفسی در طیور (CRD) چیست؟

بازدیدها : 2883 بازدید

بیماری مزمن تنفسی در طیور (CRD) چیست؟

CRD مخفف ( Chronic. Respiratory . Disease) نوعی بیماری مزمن تنفسی است که باعث اختلال در نفس کشیدن طیور میشود. دامپزشکان عفونت های تنفسی را به دو گروه تقسیم کردند که توسط باکتری ها یا ویروس ها ایجاد می شود .CRD باکتری های بسیار ریزی هستند که باعث ایجاد آسیب جدی به دستگاه تنفسی پرندگانی چون بوقلمون، کبوتر، بلدرچین، قرقاول، غازها ومرغ میشود. مایکوپلاسما عفونی است و به طور مستقیم از طریق پرنده آلوده به تخم و غیر مستقیم ازطریق هوا و گردو غبار و حشرات در فواصل کم منتقل میشود. بیماری مزمن تنفسی علائم خاصی ندارد و گاهی ممکن است در برخی از پرندگان برای چند روز یا چند ماه مشاهده نشود، اما هنگامی که پرندگان تحت فشار قرار می گیرند و سیستم ایمنی بدن کاهش مقاومت خود را از دست میدهد ، انتقال می تواند به سرعت از طریق مسیر تنفسی رخ دهد، پس از آن عفونت و بیماری در گله طیور گسترش می یابد که این امر سبب وارد آمدن خسارات مالی زیادی به صاحبان پرورش طیور میشود. به محض اطلاع از بیماری باید طیور بیمار را به مکانی دیگر انتقال داد و با استفاده از آنتی بیوتیک به درمان طیور پرداخت. در بیماری  مزمن تنفسی آمار مرگ و میر بین ۳ تا ۵ درصد میباشد اما اگر با بیماری دیگر همراه شود آمار مرگ و میر به ۲۰ درصد هم خواهد رسید،از طرفی دیگر درمان بیماری مزمن تنفسی یکی از گرانترین هزینه هارا در بر دارد و میتواند خسارات مالی سنگینی را به صاحبان صنعت طیور وارد نماید به همین علت توجه به واکسناسیون بودن از اهمیت زیادی بخوردار است . پس برای پیشگیری از  بیماری مزمن تنفسی از واکسینه بودن طیور هنگام خرید اطمینان حاصل نمایید.

مایکوپلاسما
مایکوپلاسما

علائم بیماری مزمن تنفسی CRD در طیور ؟

تنفس با دهان باز وشنیده شدن صدای خرخر سرفه و عطسه گیج بودن و تکان دادن سر تورم در اطراف سر و سینوس ها ترشحات نسبتا غلیظ در بینی و چشم رشد آهسته کج شدن پا و کج شدن گردن و اختلال در حرکت کاهش تخم گذاری و زنده ماندن جوجه ها پرهای غیر طبیعی تغییر رنگ پوسته تخم مرغ

روش های پیشگیری از بیماری مزمن تنفسی (CRD)

برای پیشگیری از ابتلای طیور به بیماری مزمن تنفسی  لازم است که طیور در یک محیط بهداشتی و با اصول پرورش یابند تخم های مشکوک به آلودگی جداشده و جوجه های تازه از تخم در آمده از ابتدا تحت مراقبت و درمان قرا ر گیرند چرا که این بیماری از بدو تولد جوجه وجود دارد که با اقدامات اولیه امر بهبود تسریع میشود و انتقال به سایر طیور انجام نمیشود.

درمان بیماری مزمن تنفسی(CRD)؟

اولین اقدام برای درمان بیماری مزمن تنفسی در طیور جدا کردن پرندگان بیمار از گله طیور است . مایکو پلاسما نوعی باکتری است که دیواره سلولی ندارد و همین امر باعث میشود که در برابر آنتی بیوتیکی چون پنی سیلین مقاوت نشان دهد .از جمله آنتی بیوتیک هایی که برای درمان مایکوپلاسما مفید هستند عبارتند از : Doxycycline – یک آنتی بیوتیک عالی در برابر مایکوپلاسما است. Enrofloxacin – یک آنتی بیوتیک عالی علیه مایکوپلاسما و سایر باکتری های ثانویه است. آموکسی سیلین و اسید کلوولونیک اغلب برای درمان عفونت های باکتریایی ثانویه مورد استفاده قرار می گیرند.آنتی بیوتیک ها معمولا در آب حل میشوند و دلیل آن سهولت استفاده از دارو میباشد و لوازم مورد نیاز همیشه موجود میباشد. اما در مواردی که بیماری تشدید پیدا کرده باشد به صورت تزریق انجام مشود که در امر بهبود پرنده بیمار سرعت میبخشد.از دیگر دارو ها میتوان اشاره کرد به تایلوزین ،اسپیرامایسین، تتراسیکلین ،لینکومایسین و لکو مایسین. علاوه بر استفاده از آنتی بیوتیک ها میتوان اشاره کرد به بهبود رژیم غذایی، هوادهی خوب و کنترل دمای محیط.

بیماری های مشابه بیماری مزمن تنفسی (CRD)

سایر بیماری هایی که دارای نشانه های بالینی مشابه با بیماری مزمن تنفسی عبارتند عبارتند از: لارنگوتراشیت عفونی، Infectious Laryngotracheitis Infectious Bronchitis برونشیت عفونی بیماری نیوکاسل Newcastle Disease آنفولانزای مرغی Avian Influenza. نیو کاسل کلی باسیلوز عفونت کیسه زرده آسپرژیلوز عفونت کیسه زرده دستگاه جوجه کشی  و  ماشین جوجه کشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 1 =