بیماری کوکسیدیوز در طیور

بیماری کوکسیدیوز در طیور

بیماری کوکسیدیوز در طیور

بازدیدها : 609 بازدید

بیماری کوکسیدیوز در طیور

کوکسیدیوز انگلی تک سلولی است بنام کوکسیدیا که باعث عفونت در روده میشود. تمامی انواع حیوانات ممکن است به به این بیماری مبتلا شوند حتی در مواقعی که حیوانات به صورت متراکم و با تعداد زیاد پرورش داده میشوند درصورتی که سیستم مدیریتی ضعیف باشد و نکات بهداشتی در پرورش گله طیور عایت نشود بروز بیماری کوکسیدیوز دو چندان میشود.این بیماری د دام ها ها ، گاو و گوسفندان هم بروز میدهد اما چون انگل کوکسیدیوز در طیور صدمات بیشتری را وارد میکند این بیماری در طیور از اهمیت بیشتری برخوردار است.

علت بروز و انتقال بیماری خوردن اوویست های دفع شده توسط مدفوع میباشد این بیماری بیشتر در گله های طیور گوشتی و مرغ های مادر که در روی بستر پرورش داده میشوند شایع میشود. اکثر انگل کوکسیدیوز تعلق دارد به جنس ایمریا.

ایمریا در بدن پرنده بیمار به طور اختصاصی عمل میکند و هر ایمریا ممکن است با انواع مختلف ایمریا که بیماری زایی های مختلفی دارد در بدن میزبان آلودگی های بیماری زای مختلفی ایجاد کند.

۶+۱ نوع ایمریا

در کل ۷ نوع مهم ایمریا وجود دارد که سبب بیماری کوکسیدیوز در طیور میشود

ایمریا تلنا Eimeria tenella))

ایمریا برونتی (E. brunette)

ایمریا نکاتریس (E. necatrix)

ایمریا اسرولینا (E. acervulina)

ایمریا ماکسیما (E. maxima)

ایمریا میتیس (E. mitis)

ایمریا پراکوکس (E. praecox)..

طبق آزمایشات انجام شده این هفت گونه ایمریا در سراسر جهان بین گله های طیور رواج دارد اما شایع ترین نوع آنها ایمریا اسرولینا و ایمریا ماکسیما بوده و بیماریزاترین آنها ایمریا تنلا می باشد هر کدام از این سه گونه رواج یافته  به قسمت هایی از روده اسیب میزنند.. ایمریا اسرولینا دوازدهه را ردگیر میکند، ایمریا ماکسیما قسمت  ژوژنوم و ایلئوم  روده را آلوده میکند و ایمریا تنلا در سکوم ها ایجاد عفونت می کنند. روده بعد از آلوده شدن به این نوع انگل ها دچار جراحات و خونریزی میشود و مشاهده اسهال خونی بیماری را آشکار میکند.

راه های پیشگیری از بیماری کوکسیدیوز

برای پیشگیری از بیماری کوکسیدیوز میتوان ازافزودنیهای خوراکی  استفاده کرد.با توجه به اینکه هزینه های درمان بسیار بالاست و بروز بیماری باعث تلفات بسیاری از گله میشود پیشگیری و کنترل این بیماری بسیار بهتر از درمان ان است.برای تحقق این امر راه های مختلفی وجود دارد از جمله رعایت بهداشت و کاهش رطوبت بستر، واکسیناسیون طیور ، توجه به ژن و نژاد طیوزی که مقاوم تر هستند ف استفاده از داروهای ضد کوکسیدیوز .

تفاوت کوکسیدیوستات و کوکسیدیوسید

به ترکیباتی که باعث جلوگیری از رشد کوکسیدیاها می شوند ولی آنها را به طور کامل از بین نمیبرند کوکسیدیوستات گفته می شود و به  ترکیباتی که باعث از بین رفتن کامل انگل‌ه این بیماری میشود را کوکسیدیوسید مینامند.

برای در مان بیماری کوکسیدیوز میتوان از دارو های شیمیایی محلول در آب و داروهای ضدکوکسیدیال شامل آنتی‌بیوتیک‌های که به صورت افزودتی در خوراک است استفاده کرد این دارو ها د خوراک جوجه های گوشتی بسیار یافت میشود. یونوفرها و یونوفرها از تأثیر گذارترین دارو های درمانی ضدکوکسیدیال هستند.

عوارض  بیماری کوکسیدیوز

اسهال با لخته های خونی

کم ابی بدن و بیحالی

ضعف و سستی پاهابه هم ریختگی پر ها

ويتامين ها :

با توجه به نوع مقابله میزبان با بیماری ویتامین های مختلفی شناخته شده است.

الف) ويتامين K:  این ویتامین دارای خواص ضد خون ریزی میباشد و برای تأثیرات زیان آور آلودگی با انگل های ايمرياتنلا و ايمريا نكاتريكس موثر است. به علت  کوتاه بودن طول دستگاه گوارش ، مقدار كمي ويتامين k در روده طيور ساخته مي شود.
هنگاهی که از ويتامين استفاده میشود کاهش وزن طیور درگیر با بیماری که امری اساسی و مهم است تا حد زیادی کنترل میشود .

ويتامين هاي A و E

آزمایش و تحقیات نشان داده که طیوری که با ذرت تغذیه میشوند بسیار مقاوم تر هستند نسبت به پندگانی که با گندم تغذیه میشوند.

کسب اطلاعات لارم در مورد دستگاه جوجه کشی و ماشین جوحه کشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سیزده =