تفاوت دستگاه جوجه کشی مرغ و شتر مرغ

تفاوت دستگاه جوجه کشی مرغ و شتر مرغ

بازدیدها : 552 بازدید

تفاوت دستگاه جوجه کشی مرغ و شتر مرغ

یک نکته مهم در هنگام خرید دستگاه جوجه کشی

اگر به عنوان یک خریدار به یک شرکت فروشنده دستگاه های جوجه کشی مراجعه کردید و آن شرکت ادعا کرد که با خرید یک دستگاه جوجه کشی مرغ می توانید تخم های شتر مرغ را نیز تبدیل به جوجه کنید،هرگز به اطلاعات آن فروشنده اکتفا نکنید.در این مقاله عمده تفاوت  دستگاه های جوجه کشی مرغ و شتر مرغ را بیان  خواهیم کرد.

تفاوت های مهم دستگاه جوجه کشی  شتر مرغ و مرغ

رطوبت مورد نیاز برای فرایند جوجه کشی شترمرغ با سایر پرندگان متفاوت است.

یکی از فاکتور های مهم و اساسی برای جوجه کشی از تمامی پرندگان ( به جز شترمرغ ) فراهم کردن شرایط رطوبتی در طول دوران جوجه کشی می باشد یعنی با کمک دستگاه رطوبت ساز در دوران ستر شروع به رطوبت دهی می کنیم تا تخم نطفه دار رطوبت خود را کم تر از دست بدهد . ولی در فرایند جوجه کشی شترمرغ سیستم رطوبت رسانی متفاوت است به دلیل حجیم بودن تخم شترمرغ و آب زیاد داخل آن ما به جای رطوبت دهی رطوبت گیری میکنیم و قابل توجه اینکه دستگاه جوجه کشی نمی تواند هم سیستم رطوبت دهی و هم سیستم رطوبت گیری داشت باشد . شرکت های که ادعا می کنند دستگاه های جوجه کشی مرغی تولید آنها می توانند از تخم شترمرغ هم جوجه کشی انجام دهد شک نکنید که در حال فریب شما هستند. حتی سازندگان ماشین جوجه کشی خارجی نیز دستگاه جوجه کشی شترمرغ را مخصوص جوجه گیری از تخم شترمرغ طراحی می کنند نه برای سایر پرندگان!

زاویه چرخش در دستگاه جوجه کشی شتر مرغ ۱۸۰در جه است.

زاویه چرخش راک ها در فرایند جوجه کشی شترمرغ باید حتما ۱۸۰ درجه باشد در غیر این صورت هیچ گونه تخم شترمرغی تبدیل به جوجه نخواهد شد.و جالب است بدانید که زاویه چرخش در ماشین جوجه کشی مرغ۳۶۰ درجه است که برای سایر پرندگان نیز چنین زاویه ای بلا مانع است.اما برای شتخم شتر مرغ این زاویه استاندارد نیست.

موتور دستگاه جوجه کشی شتر مرغ باید بسیار قوی تر از دستگاه جوجه کشی مرغ باشد

دستگاه جوجه کشی شترمرغ باید داری سیستم مشخص و دقیق رطوبت گیری و راک فولادی بسیار مقاوم و صد البته موتور قدرتمند باشد . بعضی از سازندگان دستگاه جوجه کشی بدنه فلزی ( گالوانیزه ) اقدام به تولید ماشین های جوجه کشی شترمرغ می کنند با تغییر جزئی در فاصل های راک ها و تعبیه شانه جوجه کشی شترمرغ مدعی این هستن که دستگاه تولید شده ، توانی جوجه کشی از شتر مرغ را دارد . در حالی که هیچ تغییری در سیستم رطوبت رسانی ( ایجاد سیستم رطوبت گیریی ) و تهویه آن اعمال نشده است و یا قدرت موتور و راک های آن افزایش نیافته است.

سیستم اکسیژن رسانی دستگاه جوجه کشی شترمرغ باید بسیار قوی تر از دستگاه جوجه کشی مرغ باشد.

همان طور که می دانید شترمرغ به دلیل داشته جثه بزرگ به عنوان بزرگترین گونه پرنده روی زمین شناخته می شود این امر باعث شده است تا میزان مصرف اکسیژن مورد نیاز این پرنده بیشتر از سایر پرندگان باشد به همین دلیل سیستم اکسیژن رسانی و تنظیم دی اکسید کربن باید برای جوجه کشی از شترمرغ بسیار دقیق عمل کند و اگر این مهم ، مهیا نباشد نه این که راندمان کاهش می یابد بلکه هیچ تخم نطفه داری را تبدیل به جوجه نخواهد شد.

جمع بندی

دستگاه جوجه کشی شترمرغ فقط و فقط توانایی جوجه کشی از شترمرغ را خواهند داشت چراکه  فرایند اکسیژن دهی و تخلیه دی اکسید کربن در یک ماشین جوجه کشی مخصوص شترمرغ با دستگاه های جوجه کشی سایر پرندگان بسیار متفاوت است .نحوه ساخت راک شترمرغ هم تفاوت فاحشی با سایر دستگاه های جوجه کشی دارد. همچنین بهتر است دستگاه ستر و هچر در یک دستگاه جوجه کشی شتر مرغ جدا گانه طراحی شود. نتیجه مهم و پایانی این مطلب این است که برای جوجه کشی از شترمرغ باید دستگاه مخصوص این کار را خریداری کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 5 =