تورم کلواک،شایع ترین بیماری اردک ها

تورم کلواک،شایع ترین بیماری اردک ها

تورم کلواک،شایع ترین بیماری اردک ها

بازدیدها : 822 بازدید

تورم کلواک،شایع ترین بیماری اردک ها

اردک ها از جمله پرندگانی هستند که سیستم دفاعی بدنشان  قوی است و کمتر دچار بیماری میشوند اما اگر پیشگیری های لازم صورت نگیرد مانند داشتن تغذیه نامناسب،واکسینه نکردن ،کنترل نکردن بهداشت محل پرورش و جدا نکردن اردک ها از نظر جنسی  باعث میشود در برابر بیماری ها قدرت رویارویی را از دست بدهند . یکی از عوامل تأثیر گذار در رابطه با بیماری اردک ها رعایت کردن اصول بهداشتی محل پرورش آنهاست .

از مهمترین اقدامات پرورش دهندگان اردک ، ضد عفونی کردن کف بستر برای جلوگیری و رشد بسیاری از میکروارگانیسم هاست تا زمانی که آنها را از بین ببرند .البته این کار باید به صورت مداوم و هر چند روز انجام شود و بستر اردک ها از فضولات و هر گونه آلودگی پاک شود علت اهمیت این امر تأثیر هر گونه آلودگی به مواد ضد عفونی میباشد و باعث میشود انواع ویروس ها و میکروب ها نه تنها از بین نروند بلکه بستری مناسب برای رشد و ادامه حیات پیدا کنند.

شاخص استفاده ازمواد ضد عفونی :

 

 1. ارزان و مقرون به صرفه باشد .
 2. قدرت ماندگاری بالا.
 3. قدرت میکروب کشی بالا.
 4. سیستم تنفسی اردک را دچار مشکل نکند.
 5. مواد ضد عفونی به عنوان حلال در آب استفاده شود نه پودر
 6. از رشد میکروارگانیسم های بیماری زا جلوگیری کند.
 7. افزایش رطوبت و دمای محل ضد عفونی شده.

 

روش تشخیص بیماری در بین اردک ها

 

 1. مهمترین مسئله برای تشخیص بیماری تفکیک اردک ها در رده های سنی مختلف در سالنهای مجزا میباشد چرا که شدت بیماری و علائم بیماری در هر سنی متفاوت میباشد.
 2. بررسی وضعیت ظاهری اردک ها
 3. دقت کردن به التهاب و ترشحات در اطراف چشم و بینی .
 4. در اعضای بدن هر اردک نباید آثاری از قبیل تاول،کوفتگی ،ورم و یا زخم باشد.
 5. دقت کردن به راه رفتن اردک کف پا و مابین پره های پا چرا که ممکن است در اثر برخورد با فضولاتشان آسیب دیده باشد و همان آسیب دچار عفونت شود.
 6. بررسی بال و پر اردک برای مطمئن شدن از هرنوع انگل مثل کنه و شپش .
 7. دقت کردن به نوع تنفس
 8. خون گرفتن هر چند هفته یکبار قبل و بعد از بیماری
 9. اگر اردکی به هر دلیل تلف شد لاشه ان پس از ضد عفونی حتما کالبد شکافی شود تا علت مرگ و آثار و علائم بیماری مشخص شود.

۱۰٫بررسی وضعیت ظاهری مثل لاغری،چاقی ،پرریزی و دفع فضولات

اگر ارک در دوره های متوالی واکسینه شود در برابر بسیاری از بیماری ها مقاوم میشود، واکسیناسیون اردک ها به طریق مختلفی صورت میگیرد :

 • تزریقی: تزریق واکسن اسانت رین به صورت زیر جلدی و یا عضله ای به گردن ،سینه و یا ران اردک را برای واکسینه کردن اردک هاست . ران آنها تزریق می شود.

نکته : مسئله حائز اهمیت  تعویض سر سوزن های سرنگ هاست که معمولا بعد از هر ۵۰۰ قطعه اردک باید تعویض شود.

۲-اسپری کردن: واکسن مورد نظر با آب مقطر ترکیب شده و با دستگاههای مخصوص در فضای سر بسته اسپری انجام میود که اکثر اوقات برای جوجه اردک ها اسپری میکنند.

 • قطره چشمی: ترکیب واکسن با آب مقطر و ریختن در چشم تک تک اردک ها که کاری وقت گیر است.
 • قطره بینی:عملی مشابه روش قطره چشمی است.
 1. قطره دهانی : ترکیب واکسن با آب مقطر و ریختن در حلق اردک ها نه همه آنها بلکه ۵ الی ۶ درصد از گله اردک ها چرا که بعد از رها کردن اردک های واکسینه ویروس در کل گله سرایت میکند.
 2. به صورت آشامیدنی: تشنه نگه داشتن اردک ها برای ۳ تا ۴ ساعت و ریختن واکسن در آبی تمیز و عاری از هر گونه مواد افزودنی چون کلر لازم به ذکر است برای نتیجه مثبت استفاده از واکسن حتما از شیر خشک بدون چربی استفاده کنید یعنی قبل از اضافه کردن واکسن به اب آشامیدنی ابتدا شیر خشک را ( به ازای هر لیتر ۲ گرم شیر خشک) به آب اضافه کرده و بعد از گذشت نیم ساعت و حل شدن کامل شیر در آب بعد واکسن را اضافه کنید.

 

عوامل بروز بیماری تورم کلواک

همانطور که قبلا اشاره شد تمیز نگه داشتن بستر نگهداری اردک  و رعبت اصول بهداشتی بسیار مهم است و مادامی که به این موضوع رسیدگی نشود با گذشت زمان بیماری اردک ها شیوع پیدا میکند و نتنها منجر به مرگ میشود بلکه خسارات جبران ناپذیر مادی به پرورش دهنگان وارد میشود.

زمانی که بستر نگهداری اردک آلوده به میکروارگانیسم های بیماری زا باشد تورم کلواک که به چسبندگی مقعد هم معروف است  ظهور. زمانی که غشای زرد رنگی تمام دیواره کلواک را پوشانده و و روده را متورم می کند، آنقدر که اردک قادر به دفع کردن فضولات نخواهد شد، شدت بیماری زمانی احساس می شود.

راه های پیشگیری و کنترل

 • رعایت کامل اصول بهداشتی
 • تفکیک اردک های بیمار از گله سالم
 • حذف عوامل استرس زا
 • مدیریت صحیح
 • در اختیار گذاشتن آب تمیز برای خوردن و شنا کردن در پیشگیری از این بیماری
 • کاهش خوراک اردک های تخمگذار برای کاهش وزن اردک ماده و کوچک شدن تخم

درمان بیماری

وارد کردن سوسپانسیون فورازولیدون به داخل مخرج اردک بیمار است اما به شرطی که بیماری در مراحل اولیه باشد و تجمع توده های بیماری زا شدت نگرفته باشد  این درمان یکی از در مان های موثر علیه این بیماری میباشد.

 

برای کسب اطلاعات لازم درباره ماشین جوجه کشی و دستگاه جوجه کشی با مشاوران متخصص گروه صنعتی فاخته تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =