خصوصیات بلدرچین پولک دار

خصوصیات بلدرچین پولک دار

خصوصیات بلدرچین پولک دار

بازدیدها : 193 بازدید

 خصوصیات بلدرچین پولک دار

بلدرچین پولک دار نمونه ای از  ۱۳۰ گونه نژاد بلدرچین ها میباشد که در اثر گذر زمان برخی از نژاد ها منقرض گردیده و برخی دیگر با اصلاحیه های نژادی مورد توجه بسیاری از پرنده دوستان و علاقه مندان به پرورش پرندگان شده است.اگر چه بلدرچین ها از لحاظ ظاهری دارای تفاوت هایی با نژاد خودشان هستند اما در مجموع دارای ویژگی های مشترکی میباشند.

برای نمونه :

۱- سن رشد و تکامل این پرنده بسیار سریع میباشد و به سرعت به سن بلوغ میرسد.

(اولین اقدام برای پرورش بلدرچین گوشتی خرید یک دستگاه جوجه کشی با ظرفیت نگهداری تعداد زیادی تخم نطفه دار میباشد. ماشین جوجه کشی باید دارای دما و طوبت مناسب رشد تخم های نطفه دار باشد و تهویه دستگاه به طور مرتب انجام گیرد با توجه به اینکه بلدرچین بسیار سریع رشد میکند تمامی این مراقبت  ها فقط ۵۰ روز به طول می انجامد و آماده کشتار میباشند.)

۲- در کمتر از مدت دو ماه جفت گیری ای پرنده ها اتفاق می فتد.

۳- بلدرچین ماده میتواند بدون جفت گیری با بلدرچین نر تخم های بدون نطفه بگذارد.

(هنگامی که قصد پرورش بلدرچین تخم گذار را دارید در گام اول باید قفس های مناسب و مکانیزه تهیه کنیدبرای داشتن بلدرچین مولد سالم خرید بلدرچین مادر ا از مکان های قابل اعتماد انجام دهید دما و رطوبت محیط سیستم تهویه و شرایط نو سانی باید کاملا کنترل شده باشد. هر بلدرچین بالغ روزانه حدود ۳۰ گرم دان مصرف می کند . هر بلدرچین مولد میتواند در شرایط عادی در هفته ۴ الی ۵ تخم بگذارد.)

۴- از نظر ظاهری تخم های انواع نژاد های بلدرچین شبیه به هم و کوچک و با خال های قهوه ای هستند.

۵- وزن بلدرچین ماده کمی زیاد تر از بلدرچین نر میباشد.

۶- تغزیه تمامی گونه های این پرنده دانه ،بذرگیاهان،خزندگان کوچک و یا حشرات میباشد.

زیستگاه بلدرچین پولک دار

بلدر چین پولک دار در زبان انگلیسی scaled quail نامیده میشود و نام علمی اش Callipepla squamata  می باشد بلدرچین پولک دار  گونه ای از نژاد های بلدرچین است که زیستگاه آن در مناطق گرم و خشکی چون مناطق جنوبی و مرکزی آریزونا، های شمال مکزیک جدید، بخشهای شرقی و مرکزی کلرادو، جنوب غربی کانزاس ، واشنگتن مرکزی و ایالت متحده امریکا میباشد.آن ها بیشتر در لابه لای صخره ها ،علف زار ها ، شن زارها و بوته های خشک و مراتع کم پوشش یافت میشوند. نام دیگر این بلدرچین ها بلدرچین  آبی یا پنبه ای  میباشد علت این نام گذاری تاج پنبه ای مانند بالای سرش است .

پرهای بلدرچین پولکدار به دلیل رنگ بندی آبی مایل به خاکستری ظاهر پر را مانند پولک نشان میدهد.

ویژگی های منحصر به فرد بلدرچین پولکدار

این پرندگان اصلا اهل مهاجرت نیستند و به صورت دست جمعی  و طور اجتماعی زندگی میکنند و در هنگام شب و یا فصل های سرد سال در کنار هم جمع شده تا یکدیگر را گرم نگه دارند و هرچه هوا سرد تر باشد تجمع شان بیشتر و فشرده تر میشود. بلدرچین پولک دار در هنگام خطر به سرعت میدود و در لابه لای سنگ ها و صخره ها و بوته زارها خود را پنهان میکند و به هیچ عنوان در لحظه خطر برای رهایی خود پرواز نمیکند.زمان آغاز جغت گیری این نوع بلدرچین اوایل فصل بهار میباشد این پرنده تک همسر میباشد و زمانی که با یک پرنده جفت گیری کند  تا پایان عمرش با همان پرنده می ماند. آنها با کمک یکدیگر و همکاری باهم لانه خود را بالای سور های کوهی یا بین سنگ ها آهکی و یا بوته های خشک و کم ارتفاع میسازند . بلدرچین ماده بین ۶ الی ۱۲ تخم میگذارد و پس از پایان تخم گذاری به مدت ۱۵ روز روی تخم خوابیده و به خوبی نگهداری میکند در این میان وظیفه پرنده نر غذا رسانی به پرنده ماده میباشد و حفطظ و مراف=قبت از حریم لانه .

غذای بلدرچین پولکدار

همان طور که در مطالب بالا ذکر شد این نوع از بلدرچین هم مانند سایر نژادهای خود جیره غذایی اش شامل دانه،بذر گیاهان ، خزندگان کوچک چون کرم خاکی و حلزون ،حشراتی چون مورچه ها و انواع میوه های کوچک چون تمشک وحشی تغذیه میکنند. افرادی که به پرورش این نژاد از بلدرچین اقدام میکنند،  به آسانی می توانند، از انواع غلات ، گندم، جو، تخم آفتابگردان و پلت های آماده و … برای تغذیه آنها استفاده کنند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − سیزده =