رطوبت دستگاه جوجه کشی طی فرایند هچ

رطوبت دستگاه جوجه کشی طی فرایند هچ

بازدیدها : 174 بازدید

در حدود روز ۱۹، زمانی که اولین جوجه ها می توانند به طور بالقوه شروع به از تخم درآمدن کنند، وقت آن است که رطوبت دستگاه جوجه کشی خود را به ۶۵٪ یا بیشتر افزایش دهیم. رطوبت بالا، هنگام هچ جهت آسان سازی فعالیت جوجه ها ضروری است، زیرا تقلا برای چرخش در پوسته ی تخم انرژی زیادی از جوجه ها میگیرد، و این عمل میتواند شرایط را برای بیرون آمدن آنها از تخم مناسبتر کند.

در عین حال، شما باید حداقل یک سوم از دریچه تهویه را باز نگه دارید زیرا جوجه های نیاز به جریان هوای بیشتری برای انجام فعالیتهای خود دارند. اما دریچه باز، سبب کاهش رطوبت دستگاه جوجه کشی میشود، بنابراین راه حل چیست؟

میتوان از کارتهای تبخیری استفاده کرد، اما روش کم هزینه تر استفاده از یک تکه پارچه نمدار است.

استفاده از کارت تبخیر یا پارچه نمدار داخل شیارها، باعث میشود آب به سطح خارجی و اضافی دستگاه برسد، که منجر به تبخیر و در نهایت رطوبت بیشتر می شود.

برای دوز بیشتری از رطوبت جهت مقابله با بخاری که هنگام باز کردن دریچه از دست میرود،مقداری آب را داغ کنید تا حدی که فقط میزان بخار ایجاد شده از آن به تولید رطوبت کمک کند لذا نیازی به رساندن آب به نقطه جوش نمی باشد.

در برخی مقالات این موضوع به این صورت پیشنهاد شده است که تنها هر شش یا هشت ساعت دریچه دستگاه را بردارید. با این حال با تجربه ای که ما کسب کرده ایم، میتوانیم ادعای اشتباه بودن این مطلب را داشته باشیم. دانستن تعدادی ترفند جهت دستیابی به رطوبت بالا همزمان با اجازه داشتن اینکه دریچه دستگاه میتواند باز باشد، به نظر میرسد که کلیدی باشد برای دستیابی به نرخ هچ بیشتر.

رطوبت یکی از چهار فاکتور اصلی است که باید در طی جوجه کشی کنترل شود. رطوبت سخت ترین فاکتور اندازه گیری از لحاظ دقت و کنترل در بین بقیه موارد است. به همین دلیل است که معمولا اشتباه اندازه گیری می شود.

 

اثر رطوبت بر تخم مرغ های جوجه کشی شده

پوسته تخم مرغ متخلخل است و این باعث میشود که آب به داخل آن نفوذ کند، بنابراین تمام تخم ها، هر چند عملیات جوجه کشی روی آنها اعمال شده باشد یا نه، به آرامی خشک می شوند. مقدار آبی که یک تخم مرغ در طول جوجه کشی از دست می دهد مهم است و این به واسطه سطوح هوای داخل ماشین جوجه کشی تعیین می شود. اگر سطح رطوبت بالاتر باشد، تخم مرغ ها نسبت به زمانی که سطح رطوبت پایین تر است، دیرتر خشک می شوند.

تمام تخم مرغ ها در قسمت انتهایی یک فضای هوا دارند و هنگامی که آب درون تخم از طریق پوسته از دست رود ، آن را با همان هوا که به تدریج در اندازه افزایش است جایگزین می کند. این فضای هوا نقش مهمی در جوجه کشی دارد. درون آن اولین هوایی است که جوجه پس از تکامل تنفس میکند و فضای آن اجازه می دهد تا جوجه برخی از حرکات را طی فرایند هچ داخل پوسته انجام دهد.

 

رطوبت و عملیات هچ

سطح رطوبت مورد نیاز هنگام بیرون آمدن جوجه با زمانهای دیگر متفاوت است. برای آخرین روز از جوجه کشی سطح رطوبت باید بسیار بالاتر از قبل باشد. در این مرحله از دست دادن وزن تخم مرغ باید بین ۱۳-۱۵٪ باشد و از دست دادن آب طی ۲۴-۴۸ ساعت آخر تاثیر چندانی بر روند کار ندارد. سطوح رطوبت بالا برای جلوگیری از خشک شدن سریع غشای تخم مرغ ها بسیار ضروری است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 3 =