علت قطع تخمگذاری در مرغ چیست ؟

علت قطع تخمگذای در مرغ چیست ؟

علت قطع تخمگذاری در مرغ چیست ؟

بازدیدها : 3401 بازدید

امروزه با توجه به نیاز بشر به تخم مرغ تولید تخم یک پدیده  قابل توجه شده است و به همین علت از دستگاه جوجه کشی برای تولید جوجه های سالم و احداث سالن های پرورش برای داشتن مرغ مادر سالم و در نتیجه بهره مند شدن از تخم مرغ های سالم و باکیفیت. مرغ تخمگذار در ۲۰-۱۸ هفتگی تخمگذاری را آغاز می کند و در حدود ۳۵ هفتگی به اوج تخمگذاری می رسد که در این هنگام میزان تخمگذاری بیش از ۹۰ درصد می باشد و این امر حدود ۱۰ هفته  به طول می انجامد و پس از آن تولید سیر نزولی در پیش میگیرد .

یک مرغ در هر سال میتواند در  حدود ۱۰ برابر وزنش تخم بگذارد متوسط تعداد تخم در مرغ نژاد لگهورن سفید تجاری حدود ۲۶۵ عدد در هر سال است  اما نژادهای دیگر در مقایسه با این نوع مرغ تخم کمتری می گذارند و مرغ های خانگی و پرورش یافته میانگین تخم گذاری کمتری را دارند.

علت قطع تخمگذاری در مرغ چیست ؟

دلایل مختلفی برای قطع تخمگذاری مرغ وجود دارد از مهم ترین دلایل میتوان اشاره کرد به .

۱- کم شدن طول روز

از اول ماه تیر هر سال روزها شروع به کوتاه شدن می کنند و مجددا از اول ماه دی هر سال روزها طولانی تر می شوند. طول روز از حدود ۱۶ ساعت در اوایل تابستان به حدود ۸ ساعت در اوایل زمستان  کاهش میابد. تغییر در طول روز تولک رفتن مرغ و قطع تخمگذاری مرغ می گردد که گاهی چندین ماه طول میکشد.برای پیش گیری از این اتفاق میتوان از نوردهی مصنوعی استفاده کرد. برای حفظ تولید تخم ، طول روز باید زیاد شود و یا اینکه بیش از ۱۲ ساعت به ازای هر روز ثابت بماند(مثلا ۱۴ تا ۱۶ ساعت در روز). نور مورد نیاز باید به اندازه ای باشد که بتوان مجله ای خواند اما نوع منبع نوردهی اهمیتی ندارد. باید توجه داشت که نور دهی مصنوعی بسیار مهم است و یک روز وقفه در نور دهی تاثیرات منفی بسیاری بر تولید تخم دارد پس برای جلوگیری از کاهش تولید میتوان از تایمر برای کنترل برنامه نوردهی استفاده کرد.

تولک

تولک رفتن یک پدیده فیزیولوژیکی طبیعی است که با تغییر طول روز و تغییر فصل صورت میگیرد که مرغ میتواند پرهای کهنه و قدیمی خود را جایگزین کند و اویدوکت را که اندام تولید تخم است بازسازی کرده و مجددا جوان کند. هنگامی که پدیده تولک رفتن در مرغ رخ میدهد بیشتر انرژی مرغ صرف بازسازی پر میشود و انرژی کمی صرف تولید تخم میکند.
اگر پرریزی سریع در مرغ رخ دهد نتیجه حوادث استرس زا برای مرغ میباشد . گاهی با یک برنامه نوری خاص تولک اتفاق می افتد هنگامی که تولک در دوران روزهای بلند اتفاق می افتد پرریزی به اتمام نمیرسد در این حالت  امکان دارد مرغ هرگز به حالت ایده آل جهت تولید تخم برنگردد برای رفع این مشکل باید اجازه دهیم تا مرغ در طول دومین زمستان به تولک برود. که با خاموش کردن نور به مدت ۶ هفته در زمستان این عمل اتفاق می افتد یعنی مرغ کاملاً پرریزی می کند و سپس با قرار دادن در شرایطی با طول روز بلند مجدداً تولید را از سر می گیرد.
تذکر: باید توجه داشت در صورتی که پر به صورت تکه تکه بریزد نتیجه نوک زدن  طیور میباشد نه تولک رفتن.

۲-کرچی

همه مرغ ها استعداد کرچ شدن را دارن البته در نژاد ها تفاوتی دارد نژاد کوشین و سیلکی در کرچی شدن رکورددار هستند و مرغ لگهورن به ندرت کرچ میشود . وقتی که یک مرغ کرچ میشود تغییرات هورمنی موجب قطع تخمگذاری مرغ میگردد. یکی از علت های اصلی کرچ شدن مرغ جمع شدن تخم در لانه است اما گاهی بعضی مرغ ها بدون وجود تخم هم کرچ میشوند برای  جلوگیری از کرچ شدن مرغ ها باید هر روزانه تخم ها جمع شوند و لانه تمیز و محل تخمگذاری صاف شود و اگر مرغی به حالت کرچی مشاهده شد از لانه خارج شود و به مدت دو تا سه روز به لانه بر نگردد تا رفتار کرچی پایان یافته  و به حالت اولیه برگردد.

 

۳-سن

هر مرغ تا سن ۲ تا ۳ سالگی تخمگذاری میکند و پس از آن تولید تخم به تدریج کاهش میابد و تولک رفتن به طور مکرر صورت میگیرد و طولانی تر میشود و باعث پدید آمدن برخی مشکلات فیزیکی در تخمدان و  اویدوکت  میشود.تمام مرغها  از نژاد های مختلف در نهایت تولید تخم را قطع می کنند.هنگامی که یک مرغ پر تولید به مدت ۳ سال تخمگذاری می کند امکان دارد که بیش از ۳۰ برابر وزنش تخم بگذارد. در برخی شرایط اویدکت توانایی عبور تخم را ندارد و یک یا چند تخم در اویدوکت به دام می افتند و همین امر سبب قطع تخم گذاری میشود. در موارد دیگر مرغ تولید زرده ای می کند که توسط اویدکت جمع آوری نمی شودو در محوطه بطنی بدن باقی می ماند. که بروز این حالت برای درصد پایینی از زرده ها، طبیعی است و مرغ می تواند به سادگی آنها را مجدداً جذب بدن کند اما  هنگامی که این عارضه هر روز اتفاق بیافتد مرغ به تخمگذار بطنی معروف میگردد.
گاهی مرغ های سن بالاتر تخمهای بزرگتر و یا تخمهای دو زرده می گذارند در این زمان اویدوکت که فقط در هنگام گذاشتن تخم گشاد می شود ممکن است که مثل قبل جمع نشود و به داخل بدن برنگردد و خارج از بدن نمایان شود که این حالت پرولاپس مجاری تخم نامیده می شود بیرون ماندن اویدوکت موضوعی جالب برای مرغ های گله و خطر ناک برای مرغ مسن است چرا که مورد حمله مرغ های گله و نوک زدن قرار میگیرد. این امر سلامت مرغ را به خطر می اندازد و تخمگذاری را قطع میکند پس این مرغ باید سریعأ از گله خارج شود.

 

 ۴-غذای نا مناسب

نوع و جیره غذایی در تولید تخم بسیار اهمیت دارد خوراک طیور باید به اندازه احتیاجشان تأمین گردد و استفاده از هرگونه مواد مکمل سازی با ضایعات غذایی و یا پسماندهای باغ ها جلوگیری شود چرا که این امر سبب بهم خوردن تعادل غذایی در طیور و در نتیجه کاهش تولید تخم میشود هم چنین باید در نظر داشت که از جیره های آغازین برای رشد مرغ های تخم گذار استفاده نشود زیرا مواد مغزی این جیره غذایی متفاوت است و در ترکیبات داخلی تخم اثر میگذارد.

۵-استرس

تولید تخم در مرغها در واقع فعالیت تولیدمثلی آنهاست هنگامی که که یک مرغ در مقابل استرس قرار می گیرد با قطع تخمگذاری مرغ به این استرس پاسخ می دهد. از مواردی که برای مرغ استرس زا هستند میتوان اشاره کرد  به روش حمل و نقل، دستکاری، گرم شدن محیط بیشتر از حالت معمولی ، ایجاد ترس و قطع خوراک وآب .ایجاد مکانی تمیز برای پرورش طیور، رعایت مسائل بهداشتی، دسترسی همیشگی و متداول به خراک واب تمیز ف حفاظت از عوامل خارجی و شکارچی ها باعث کاهش استرس در گلیه طیور میشود و تولید تخم با کیفیت و سالم و بازارپسند را افزایش میدهد.

۶-سلامتی گله

بیماری در گله طیور همیشه عاملی تهدید آمیز است و هر از گاهی در گله نمایان میشود مانند بی حوصلگی ،ریختن پر ، مشکل در راه رفتن، سرفه و بیحالی که اگر درمان نشود به مرگ می انجامد. البته گاهی مرگ و میر ها طبیعی است اما اگر چند مرغ به طور مشابه بمیرند علت مرگ و نوع بیماری باید توسط متخصصین بررسی شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − نه =