معرفی انواع مختلف بلدرچین

معرفی انواع مختلف بلدرچین

بازدیدها : 167 بازدید

معرفی انواع مختلف بلدرچین

بلدرچین جزوء پرندگان وحشی به شمار می آید که زیستگاه آن مناطق مرطوب و جنگلی است که در سال های اخیر به دلیل خواص زیادی که این پرنده دارد پرورش آن بسیار رواج پیدا کرده است. حدود ۱۳۰ نوع از این پرنده در جهان وجود دارد که بعضی از گونه ها در معرض خطر انقراض می باشند و یا منقرض شده اند. در این مقاله قصد داریم شما را با تعدادی از نژاد های مختلف این پرنده آشنا کنیم.

 • بلدرچین معمولی (common quail)

پرنده ای کوچک به شکل گلابی  است که با نام  علمی coturnix coturnix  نیز شناخته می شود. این گونه در اروپا , آسیای مرکزی و در فصول سردسیر در آفریقا پیدا می شود ، در شمال ایران نیز این گونه مشاهده شده است . این گونه از بلدرچین قادر به پرواز های طولانی مدت است و در فصول مختلف مهاجرت می کنند. این پرنده به رنگ قهوه ای مایل به زرد دیده می شود و نوار سفید رنگی در بالای چشم دارد و گونه نر دارای رنگ تیره تر می باشد. این پرنده دارای ۱۶ تا ۱۸ سانتیمتر طول و نوع بالغ آن ۹۰ تا ۱۲۰ گرم وزن دارد.

بلدرچین معمولی (common quail)
بلدرچین معمولی (common quail)
 • بلدرچین ژاپنی (coturnix japonica و Japanese quail)

این گونه از بلدرچین در آسیا و در مناطق چین , کره , ژاپن,  مغولستان و سیبری پیدا می شود. به همین علت به بلدرچین شرقی نیز معروف است . این نوع از بلدرچین با گونه معمولی آن بسیار شباهت دارند. و تفاوت آن با بلدرچین معمولی تنها پرهای گردن می باشد. در ۵۰ سال گذشته این نوع بلدرچین به یک پرنده محبوب تبدیل شده است و در زمینه تحقیقات مورد استفاده قرار گرفته است . پرورش این پرنده نیز با استقبال زیادی رو به رو شده است . در ابتدا به دلیل آواز زیبا آن را پرورش می دادند ولی امروزه برای خواص زیاد و مغذی گوشت و تخم آن پرورش داده می شود. طول این پرنده بعد از سن بلوغ به ۲۰ سانتیمتر و وزنش به ۱۰۰ تا ۱۶۰ گرم می رسد.

بلدرچین ژاپنی (coturnix japonica و Japanese quail)
بلدرچین ژاپنی (coturnix japonica و Japanese quail)
 •  بلدرچین چینی (Chinese quail)

این گونه از بلدرچین ها که به پادشاه بلدرچین ها نیز شهرت دارد . بسیار زیبا است و با نام علمی chinensis Coturnix نیز شناخته می شود . این گونه از بلدرچین دارای ۱۴ سانتیمتر طول و ۲۸ تا ۴۰ گرم وزن دارد  .

بلدرچین چینی (Chinese quail)
بلدرچین چینی (Chinese quail)
 • بلدرچین کاهگلی (Coturnix pectoralis)

که با نام علمی Stubble quail  نیز شناخته می شود . این گونه در قاره استرالیا و تاسمالی یافت شده است . طول این بلدرچین ۱۸ سانتیمتر و وزن آن ۱۰۰ تا ۱۳۰ گرم می باشد. و دارای پرهای سیاه رنگ در جلوی سینه است.

بلدرچین کاهگلی (Coturnix pectoralis)
بلدرچین کاهگلی (Coturnix pectoralis)
 • بلدرچین نیوزلندی  (Coturnix novaezelandiae)

این گونه از بلدرچین در اواخر قرن ۱۹ به علت شکار بی رویه از بین رفت و تنها عکس هایی از آن باقی مانده است . مطالعات انجام گرفته روی این گونه نشان داده که جنس نر و ماده این پرنده بسیار شبیه هم بودند و تنها از نظر وزن بایکدیگر تفاوت داشته اند.

 • بلدرچین بارانی  (Coturnix coromandelica)

این بلدرچین که به rain quail نیز شناخته می شوند بیشتر در مناطق مرطوب و جنگلی  در کشور های هند, پاکستان , نپال , ویتنام, و تایلند می زیسته است . این پرنده توانایی پرواز را ندارد و بیشتر راه می رود و بسیار شبیه به بلدرچین معمولی است که در بعضی مواقع تشخیص آن ها بسیار سخت است .

 • بلدرچین قهوه ای  (Coturnix ypsilophora)

این گونه به بلدرچین مردابی نیز معروف است . این پرنده بومی کشور های استرالیا و تاسمانی است.  و دارای پر های قهوه ای , کرمی و مشکی می باشد.

 • بلدرچین بوته ای جنگلی  (perdicula asiatica)

این بلدرچین که به  jungle bush quail نیز مشهور است . ابتدا در کشورهای هند , نپال , بنگلادش و … زیست می کرده است . جنس نر آن دارای نوار سفید در قسمت جلو سینه است  و طول آن ۵۷ تا ۸۱ سانتیمتر می رسد.

 • بلدرچین بوته ای صخره ای  (perdicula argoondah)

این گونه از بلدرچین بومی کشور هندوستان است . و شباهت زیادی با بلدرچین بوته ای جنگلی دارد و تفاوت این دو گونه در رنگ پرها می باشد که در نوع جنگلی روشن تر است . طول این پرنده ۱۸ سانتیمتر است و وزن آن ۶۴ تا ۸۵ می باشد.

 • بلدرچین باب وایت شمالی (Northern bobwhite quail)

این گونه با نام علمیColinus virginianus  شناخته می شود , زیستگاه اصلی این پرنده کشور های کانادا، آمریکا و مکزیک است. طول این گونه ۲۴ تا ۲۸ سانتیمتر و وزن آن  تا ۱۷۰ گرم می رسد.

 • بلدرچین کالیفرنیایی (Callipepla californica)

زیباترین گونه بلدرچین به حساب می آید و در دسته پرندگان زینتی قرار می گیرد. وزن این گونه به ۱۶۰ گرم می رسد. وجود کاکلی در بالای سر این پرنده باعث شده تا به راحتی شناسایی شود این کاکل در دو جنس نر و ماده وجود دارد.

بلدرچین کالیفرنیایی (Callipepla californica)
بلدرچین کالیفرنیایی (Callipepla californica)

بلدرچین ها انواع و گونه های زیادی دارند که در این مقاله سعی شده تا شما را با گونه های معروف این پرنده آشنا کنیم . اگر شما علاقه مند به پرورش بلدرچین و سایر طیور دیگر هستید می توانید از دستگاه جوجه کشی  و ماشین جوجه کشی مجموعه ما دیدن نمایید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =