چگونگی پرورش بلدرچین تخم گذار خوراکی

چگونگی پرورش بلدرچین تخم کذار خوراکی

چگونگی پرورش بلدرچین تخم گذار خوراکی

بازدیدها : 503 بازدید

اگر قصد دارید به جمع پرورش دهندگان بلدرچین بپردازید و یا علاقه مند به پرورش بلدرچین شده اید باید در نظر داشته باشید که بلدرچین انواع مختلفی د ارد و شما باید روش سنتی و یا صنعتی را انتخاب کنید در این راه  سوالاتی در رابطه با چگونگی نگهداری بلدرچین ، دستگاه جوجه کشی ، تغذیه ، قفس های نگهداری بلدرچین ، تجهیزات لازم جهت پرورش برای شما به وجود می آید که ما قصد داریم در این مقاله پاسخگو تمام این سوالات باشیم .

انواع روش پرورش بلدرچین

اگر تصمیم به فعالیت در پرورش بلدرچین گرفته اید از همان ابتدا هدف خود را مشخص کنید با مشخص شدن هدف یود بیشتری در بازار پر رقابت کنونی میتوان داشت . چرا که پرورش بلدرچین همان طور که میتواند پر سود باشد با بی تدبیری میتواند به ورشکستگی منجر شود پس قبل شروع کار تصمیم بگیرید که در چه زمینهخ ای فعالیت خواهید کرد ؟

پرورش بلدرچین تخم گذار خوراکی

پرورش بلدرچین گوشتی

پرورش بلدرچین تخم گذار

جوجه کشی بلدرچین

تولید و پرورش نیمچه مادر مولد

کشتارگاه و  سالن بسته بندی گوشت و تخم بلدرچین

سعی ما بر این است که در این مقاله شما را با پرورش بلدرچین تخم گذار خوراکی آشنا کنیم .

پرورش بلدرچین تخمگذار خوراکی

یکی از پرطرفدارترین نوع پرورش در دنیا برای کسب سود بالاتر  میباشد. دلیل آن هم نیاز به سرمایه اندک برای شروع کار نسبت به پرندگانی چون قرقاول و کبک و سایر طیور میباشد و دوم اینکه بازار فروش خوب تخم بلدرچین میباشد چرا که امروزه مردم به خواص بسیار زیاد تخم بلدرچین پی برده اند، تخم بلدرچین سرشار از ویتامین های گروهB  و آهن و فسفر بوده و به دلیل عاری بودن از کلسترول برای تمامی گروه های سنی مفید میباشد .

باید در نظر داشته باشید که برای تولید تخم بلدرچین خوراکی نیاز به بلدرچین های نر نمیباشد و وجود بلدرچین های نر در میان بلدرچین های ماده مشکلاتی از قبیل نطفه دار کردن تخم ها را در پی دارد. تخم نطفه  دا وارد بازار میشود  و اگر در مکانی گرم در دمای ۳۲ درجه قرار گیرد فقط ۲۴ ساعت کافیست تا نطفه کمی رشد کند و پس از متوقف شدن رشد لکه خون روی زرده به وجود آید و تخم فاسد و غیر قابل استفاده شود.

مکان رورش بلدرچین تخم گذار :

این مکان را میشود به دو صورت  کف سالن و داخل قفس ذکر کرد  اگر روش پرورش در کف سالن باشد از بستر استفاده میکنیم برای ایجاد بستر از پوسته برنج ، تراشه نجاری ، کاه و یا خاک اره با ضخامتهایی متفاوت ۳ تا ۵ سانتی در تابستان و ۵ تا ۸ سانتی در زمستان استفاده میشود درجه حرارت مطلوب در پرورش بلدرچین بالغ بین ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی گراد است.

فضای مورد نیاز برای یک بلدرچین تخم گذار بر روی بستر ۲۵۰ سانتی متر مربع میباشد  به عبارتی هر یک متر مربع از کف سالن مناسب برای ۴۰ بلدرچین میباشد .

چنانچه از قفس های استاندارد جهت نگهداری بلدرچین های تخم گذار استفاده  شود فضای هر بلدرچین از ۲۵۰ سانتی متر به ۱۴۰ سانتی متر مربع کاهش میابد و  در یک سالن ۱۴۰ متری اگر از ۵۰ متر قفس با عرض ۹۰ سانتی متری و در ۴ طبقه استفاده شود میتوان از  ۱۰۰۰۰ بلدرچین نگهداری کرد.

 

 

۴ نکته مهم در تهیه قفس بلدرچین های تخ گذار

۱- فاصله بین طبقات کمتر از ۵۰ سانت نباشد . (قفس ها  اصولا ۴ یا ۵ طبقه هستند)

۲- فاصله بالای قفس تا سقف سالن کمتر از  ۱.۵ تر نباشد زیرا گاز های آلوده و هوای گرم بالای سالن موجب تلفات و کاهش تولید تخم بلدرچین میشود.

۳-  با توجه به افزایش تعداد بلدرچین ها تهویه  سالن افزایش یابد.

۴- برای توزیع یکنواخت دان و چکاب بلدرچین ها جابجایی طبقات انجام پذیرد .

۵- تعبیه سینی هایی در زیر قفس برای تخم ها و سهولت در برداشت تخم از قفس

تغذیه بلدرچین

تغذيه بلدرچين همانند تغذيه مرغهاست. میزان و نوع این تغذیه، وابسته به سن پرنده میباشد و در هر مرحله متغیر است  . دورا ن زندگی بلدرچین به سه قسمت تقسیم میشود میزان تغذیه بلدرچین (صفر تا ۳ هفتگی): استفاده از جیره غذایی محتوي تقريبا ۲۷ درصد پروتئين و در حدود ۲،۷۵۰ كيلوكالري بر كيلوگرم انرژي

میزان تغذیه بلدرچین (۴ تا ۵ هفتگی): در این مرحله، بايستي از يك جيره غذائي باداشتن ۲۴ درصد پروتئين استفاده نمود.

تغذیه بلدرچین مادر (۶ هفتگی به بعد): با ارزش غذایی معادل ۲،۶۵۰ كيلو كالري بر كيلوگرم تغذيه نمود.

 

جهت کسب اطلاعات لازم درباره دستگاه جوجه کشی و ماشین جوجه کشی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =