9+1 مشکل در صنعت مرغ داری

9+1 مشکل در صنعت مرغ داری

۹+۱ مشکل در صنعت مرغ داری

بازدیدها : 114 بازدید

۹+۱ مشکل در صنعت مرغ داری

افزایش چشمگیر و روز افزون قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ باعث شده است که مصرف کنندگان کشور ما با مشکلاتی روبرو شوند در صورتی که  تولید مرغ گوشتی و تخم مرغ در این سالهای اخیر بسیار قابل اعتنا بوده اما باز هم سوال اینجاست که مشکلات صنعت مرغداری چه چیزهایی میتواند باشد ؟  ما سعی داریم در مقاله شما را با ۱۰ مشکل صنعت پرورش طیور آشنا کنیم  .

۱- زیاد بودن تلفات در دوران پرورش مرغ

با توجه به پیشرفت در صنعت مرغداری ها در زمینه بهداشت و واکسیناسیون طیور باز هم تلفاتی در ۱۰ روز اول اتفاق می افتد که این تلفات اکثرأ ۱۰ درصد از کل گله را شامل میشود در صورتی که در کشورهای پیشرفته تنها ۲ در صد تلفات در ۱۰ روزه اول را دارند از طرفی شیوع بیماری های خطرناکی  نظیر آنفولانزا ، نیوکاسل ، بیماری های تنفسی هم چونCRD

، برونشیت ، گامتبورو میتواند به۳۰ تا ۴۰ درصد گله آسیب بزنند و حتی گاهی موجب  معدوم شدن گله شوند.

۲ – ضریب تبدیل پایین

میزان خوراک مصرفی تقسیم بر وزنن حیوان ضریب تبدیل خوراکی را نشان میدهد مثلا اگر خوراک مرفی حیوانی ۸ کیلوگرم باشد و وزن حیوان ۴ کیلوگرم باشد ضریب تبدیل خوراکی ۲ میباشد و هرچه این عدد کوچکتر باشد نشان دهنده راندمانی بالاتر و موفقیعت در پرورش میباشد. از این رو وزن خوراک مصرفی برای مرغ زنده در کشور ما ۲ تا ۲/۱ کیلو گرم است که این وزن در کشورهای پیشرفته ۱/۸ کیلوگرم میباشد در نتیجه این ارقام نشان دهنده عملکرد پایید در صنعت پرورش ایران میباشد.

 ۳ بالا بودن سن کشتار:

حدود ۵۰ روز از سن مغ گوشتی میگذرد تا به کشتارگاه انتقال یابد در صورتی که در دیگر کشور های پیشرفته سن مرغ گوشتی بین ۴۰ تا ۴۲ روزمیباشد از این رو میتوانند ۵ الی ۶ دوره جوجه ریزی داشته باشند اما در ایران ۴ دوره جوجه ریزی و پرورش  صورت میگیرد..

۴. نوسان بازارتأثیر گرفته از نداشتن تقویم برای تولید مناسب با تقاضای مصرف کننده

با وجود افزایش در تولید سالانه با زهم تولید ماهانه در فرآورده های گوشتی با کاهش و نوسانات مواجه میشود. یکی از دلایل تأثیر گذار آب و هوا و شرایط محیطی میباشد مثلا در روز های گرم سال و ماههایی هم چون خرداد و تیر و مرداد و شهریور تولید کاهش میبابد در نتیجه قیمت روند افزایش خواهد داشت و با شروع فصل سرما دوباره روند صعودی تولید آغاز می‌شود.

 ۵.شرایط نامناسب نگهداری و تولید

ایجاد بستری مناسب ،تمیز ،سالم و عاری از هر نوع آلودگی ، تهویه مناسب ، شرایط آب و هوایی مناسب استفاده از خوراک سالم و جیره های غذایی انريی زا ،استفاده از دارو ها و واکسن ها همگی زمانی نتیجه بخش هستند که با دقت و به موقع رعایت گردند اما به علت رعایت نکردن برخی از اصول پرورش تلفات بیش از حد اتفاق می افتد و در نتیجه افزایش هزینه را در بر خواهد داشت از کل ۱۵۶ هزار واحد مرغداری گوشتی فعال در ایران بیش از ۵ هزار واحد به صورت غیر استاندارد پرورش مرغ گوشتی را انجام میدهند و به همین علت گوشت مرغ با قیمت بالاتری عرضه میکنند .

۶ نبود تشکیلات منسجم در زنجیره تولید

هنگامی که تشکیلات و سازمان دهی های منسجمی نباشد سبب میشود که هر قسمت مشکلات خود را به بخش های قبل و بعد ی منتقل کند و بی آنکه حلقه های مختلف صنعت پرورش طیور از وضعیت یکدیگر با خبر باشند به پرورش میپردازند.

 ۷- پشتیبانی ضعیف دولت از صنعت طیور

پشتیبانی های  دولت در بردارنده منافع همه چرخه تولید و مصرف مرغ نمیباشد  که در صورت به واقعیت نشستن این هدف دستاورد بیشتری در تنظیم بازار خواهد داشت. امروزه ، حمایت‌های دولت بیشتر صرف یارانه برای خرید گوشت مرغ در شرایط رکود بازار میباشد و عرضه آن به مردم با قیمتی زیر قیمت تمام شده میباشد ، از جمله حمایت های دولتپ رداخت تسهیلات برای راه اندازی مرغداری پرداخت سهم چشمگیری از حق بیمه مرغ داری ها ، اجرای معافیت های خاص  در شرایط خاص میباشد . اما گرفتن  عوارض و مالیات های گوناگون  در دوره های مختلف پرورش سبب افزایش قیمت  تمام شده گوشت مرغ در بازار میگردد.

 ۸ نظارت ضعیف دولت بر زنجیره تولید

دو حلقه اصلی در صنعت تولید مرغ گوشتی وجود دارد که دولت باید نظارت ویژه ای به این دو حلقه داشته باشد بخش اول جوجه کشی میباشد که باید قیمت جوجه یک روزه تعیین شود و بخش دوم کشتارگاه میباشد که باید قیمت مرغ گوشتی تعیین شود متأسفانه نظارت بر این دو بخش و کنترل کردن وزن مرغ گوشتی ،سلامت ،کیفیت مرغ و نوع خوراک مورد استفاده بسیار ضعیف صورت میگیرد

  ۹ نوسان‌های قیمت اقلام خوراک دان

با توجه به اینکه برای خوراک طیور نیاز به واردات میباشد مثلا کنجاله سویا ۹۵ درصد و ذرت ۵۰ درصد وارداتی میباشد ، قیمت تهیه خوراک طیور بسیار تحت تأثیر نوسانات نرخ ارز ، تحریم ها ، میباشد و اصولا روند افزایش قیمت در پیش میگیرد.

۱۰ وابستگی در تولید مرغ مادر و اجداد و جوجه یک روزه

اگرچه زنجیره کامل پرورش و تولید طیور از مرغ لاین تا جوجه یک روزه در ایران وجود دارد، باز هم   نیاز روزافزون به تولید بیشترمیباشد  و همچنین مؤثر بودن  نوسانات بازاربر قیمت  جوجه یک روزه (به عنوان آخرین حلقه این زنجیره) و بعضی اوقات  مشکلاتی مانند بروز بیماری‌ها و… باعث میشود نیاز به واردات تخم‌مرغ و جوجه یک روزه در مراحل بالای زنجیره را ضروری ‌سازد که از مشکلات صنعت مرغداری  به شمار می‌آید.

 

کسب اطلاعات لارم در مورد دستگاه جوجه کشی و ماشین جوحه کشی

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − ده =