در این بخش میخواهیم اجزای مختلف دستگاه جوجه کشی فاخته را بررسی کنیم و به مقایسه ی آن با سایر دستگاه ها بپردازیم.

اجزای مختلف دستگاه جوجه کشی فاخته

 

هر دستگاه جوجه کشی طبیعتا از اجزای مختلفی تشکیل شده است، هر شرکتی بسته به سیاست های خود لوازم و اجناس متفاوتی را تهیه و خریداری میکند.

 

اما در شرکت فاخته چه میگذرد؟ چرا فاخته محبوب است؟ چرا مشتریانی که از گروه تولیدی طیوران صنعت فاخته دستگاه جوجه کشی خریداری کرده اند، دیگر میلی به همکاری با شرکت های دیگر را ندارند؟

بهتر است بدانید، طبق نظرسنجی های انجام شده، گروه طیوران صنعت فاخته در چند سال متوالی، رتبه ی یک را در زمینه ی تولید دستگاه جوجه کشی از نظر مشتریان به خود اختصاص داده است.

خوب بهتر است به مبحث اصلی یعنی(اجزای مختلف دستگاه جوجه کشی فاخته) بپردازیم.

 

در این مقاله تک به تک، قسمت های مختلف دستگاه جوجه کشی فاخته را بررسی خواهیم کرد، دلیل استفاده از آن را برایتان شرح خواهیم داد و آن را با سایر اجزای استفاده شده در دیگر شرکت ها مقایسه خواهیم کرد.

1-بدنه دستگاه جوجه کشی:

بدنه دستگاه جوجه کشی فاخته از جنس PVC میباشد. زیرا هم ضد اشتعال است و هم عایق خوبی در برابر دما و رطوبت و صدا میباشد و این خود باعث میشود مصرف برق دستگاه به طرز چشمگیری کاهش یابد. اگر میخواهید در مورد جنس بدنه دستگاه جوجه کشی بیشتر بدانید لطفا به مقاله ای که در این راستا نوشته شده رجوع کنید.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید، در همه دستگاههای فاخته از pvc به قطر 16 میلی متر، که بسیار ضخیم و مقاوم است، استفاده شده است.

جنس بدنه دستگاه جوجه کشی

 

2- فریم(استند) فلزی:

استفاده از  فریم یا استند فلزی در دستگاه جوجه کشی، باعث قوام و استحکام دستگاه جوجه کشی میشود، که البته برخی از شرکتها از آن استفاده نمیکنند.

شرکت فاخته برای تمام دستگاههایش فریم انحصاری طراحی کرده که از تغییر حالت احتمالی بر اثر فشار و ضربه در گذر زمان جلوگیری کند.

جنس فریم یا استند فلز بسیار مقاوم بوده است که با رنگ گروه ای ، رنگ آمیزی شده است.

در عکس زیر یکی از فریم های دستگاههای جوجه کشی به تصویر کشیده شده است.

incobator_Frame

 

3-کنترلر دستگاه جوجه کشی فاخته:

بدون شک، یکی از پیشرفته ترین کنترلرهای دستگاه جوجه کشی همین کنترلر دستگاه جوجه کشی فاخته است که حاصل چندین سال تلاش متمادی گروه طیوران صنعت فاخته میباشد.

کنترلر دستگاه جوجه کشی فاخته، فوق هوشمند، تمام اتوماتیک و سخنگو میباشد، قابلیت تنظیم برای هفت پرنده اصلی را داراست. اگر میخواهید در این مورد بیشتر بدانید بهتر است روی کنترلر دستگاه جوجه کشی فاخته کلیک نمایید. 

 

تصویر زیر نمایی از کنترلر یا همان پنل دستگاه جوجه کشی فاخته میباشد.

پنل دستگاه جوجه کشی

 

4-اتصالات و لوازم جانبی

4-1-چرخ ها:

استفاده از چرخ به جای پایه، در دستگاه جوجه کشی، حمل و نقل دستگاه را آسان تر میکند که طیوران صنعت فاخته این مهم را برآورده کرده، بسته به نوع و اندازه ی دستگاه جوجه کشی، چرخ های دستگاه نیز متفاوت است، چرخ ها کاملا مقاوم و با کیفیت بوده و تحمل وزن دستگاه مربوطه را دارد، در شکل زیر، 4نوع چرخی که در دستگاههای فاخته استفاده شده است را میبینید.

چرخهای دستگاه جوجه کشی

4-2گیره های نگهدارنده:

گیره های نگهدارنده  باعث میشود درب دستگاه به طور کامل چفت شود و دما و رطوبت از دستگاه نشت نکند، شرکت فاخته به تناسب سایز دستگاه هایش، از گیره های نگهدارنده برای کیپ شدن دستگاه ها استفاده میکند.

عکس یکی از گیره های روی دستگاه را در شکل زیر مشاهده میکنید.

گیره درب دستگاه جوجه کشی

 

4-3دستگیره ها:

شرکت فاخته برای سهولت در حمل و نقل، از 2 دستگیره در بغل دستگاهها استفاده میکند. این دستگیره ها در دستگاه های کوچک از M-42 گرفته تا M-210 موجود است، زیرا عمل بلند کردن دستگاه را راحت میکند. 

در تصویر زیر این دستگره را میبینید.

دستگیره دستگاه جوجه کشی

 

5-سنسور کنترل دما و رطوبت:

شاید شما هم بدانید طیوران صنعت فاخته یکی از معدود شرکت هایی است که از سنسور

SHT برای کنترل دما و رطوبت استفاده میکند.

سنسور SHT محصول کشور سوئیس میباشد، این سنسور، بهترین سنسور برای کنترل دما و رطوبت در جهان میباشد. که گروه طیوران صنعت فاخته توانسته از آن در دستگاههایش استفاده کند.

در تصویر زیر سنسور SHT قابل مشاهده است.

سنسورSHT

6- مخزن آب:

هر دستگاه جوجه کشی، برای اینکه بتواند رطوبت مورد نظر خود را تامین کند، نیاز به مخزن آب دارد، این مخزن آب داخل دستگاه است، و برای اضافه کردن آب به مخزن، باید درب دستگاه باز شود(که این باعث هدررفت انرژی خواهد شد). شرکت فاخته برای رفع این مشکل، از یک مخزن آب بیرونی، استفاده میکند. در این باره مقاله ی جداگانه ای خواهم نوشت تا شما دوستان به طور کامل متوجه موضوع شوید.

تصویر زیر مخازن آب درونی و بیرونی را به شما نشان میدهد.

مخزن آب دستگاه جوجه کشی

 

7- روشنایی داخل دستگاه (LED):

یکی دیگر از مزیت های دستگاه جوجه کشی فاخته، روشنایی داخل دستگاه است، روشنایی LED دستگاه باعث میشود،تمام طبقات به طور منظم روشن شوند. در نظر داشته باشید که خیلی از شرکت ها ویژگی روشنایی داخل دستگاه را ندارند.

تصویر زیر مربوط به دستگاه جوجه کشی M-2016 میباشد که نوار LED از بالا تا پایین دستگاه کشیده شده است که منجر به روشنایی کامل و منظم تمام طبقات دستگاه میشود.

روشنایی داخل دستگاه جوجه کشی

 

8-راک:

راک دستگاه جوجه کشی، محل نگهداری تخم ها در دوران جوجه کشی میباشد، در دستگاههای جوجه کشی فاخته از دو نوع راک ثابت و متحرک استفاده میشود.

راک ثابت که مخصوص دستگاه های کوچک و متوسط میباشد و به استند، پیچ میشود و راک متحرک که مخصوص دستگاههای بزرگ بوده و داخل دستگاه جوجه کشی قرار میگیرد.

ناگفته نماند، جنس راک هایی که شرکت فاخته از آن استفاده میکند، آلومینیوم میباشد

در عکس زیر هردو نوع راک به تصویر کشیده شده است.

رک دستگاه جوجه کشی

9- مگنت:

مگنت در لغت به معنای آهنربا میباشد، محل قرار گیری آن، بالای دستگاه و دقیقا روی دستک موتور  میباشد، وظیفه ی آن نیز، کنترل چرخش راکها میباشد.

عکس یک مگنت را در تصویر زیر مشاهده میکنید.

مگنت

 

10- فن سیرکول هوا:

فن سیرکولاسیون یا گردش هوا یکی از مهمترین اجزای دستگاه جوجه کشی میباشد، شرکت فاخته از فن های بسیار قدرتمندی با برند زیلابگ تحت لیسانس آلمان در دستگاههایش استفاده میکند.

فن سیرکولاسیون

11- پمپ آب:

پمپ آب دستگاه جوجه کشی، یکی از اجزایی است که فاخته در دستگاههایش استفاده میکند، این پمپ، در مخزن داخلی دستگاه جوجه کشی قرار میگیرد، این پمپ به دستور پنل دستگاه کار میکند، زمانی که آب در مخزن داخلی کم شود، پنل به پمپ فرمان میدهد، و پمپ آب روشن میشود و آب را از مخزن خارجی به مخزن داخلی هدایت میکند. با این حال، دیگر نباید نگران سطح آب بود.

پمپ آب دستگاه جوجه کشی

12- المنت آب:

المنت آب، وسیله ای است که در مخزن آب داخلی، قرار میگیرد، وظیفه ی آن، گرم کردن آب داخل مخزن است.

وقتی آب داخل مخزن گرم شود، عمل تبخیر آب بهتر و زودتر انجام میشود.

در تصویر زیر یک المنت 300وات را ملاحضه میکنید.

المنت مخزن آب

 

13-المنت های میله ای:

این المنت ها در پایین فن سیرکولاسیون قرار میگیرد، وظیفه ی آن گرم کردن دمای داخل دستگاه جوجه کشی میباشد. گرمای این المنت ها توسط فن سیرکولاسیون، به تمام دستگاه میرسد.

تصویر زیر دو مدل المنت میله ای که در دستگاههای جوجه کشی استفاده میشود را با هم میبینیم.

المنت میله ای

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.