برنامه غذایی جوجه و مرغ

برنامه غذایی جوجه و مرغ

برنامه غذایی جوجه و مرغ

بازدیدها : 825 بازدید

برنامه غذایی جوجه و مرغ

جوجه ها در شش هفته اول زندگی خود ۴ تا ۵ برابر وزن اولیه را به دست می آورند. این در حالی میسر می شود که دارای تغذیه مناسبی باشند. ارائه بسته های کامل تغذیه در همه زمان ها باعث رشد بهتر جوجه می شود. در شش هفته اول مصرف خوراک برای جوجه ای که می خواهد تخم تولید کند حدود یک کیلو گرم و برای جوجه ای که از گوشت آن استفاده خواهد شد حدود ۴ کیلو گرم می باشد . مواد غذایی تولید شده باید به نحوی باشد که انگل مرغ را از بین ببرد تا به روده ها آسیبی وارد نشود.

مشکلات تغذیه جوجه
مشکلات تغذیه جوجه

مشکلات تغذیه جوجه

شایع ترین مشکل برای پرورش جوجه , عدم استفاده از خوراک مناسب است .

دومین مشکل که بسیار نیز رایج است عدم استفاده از مکمل های تقویت شده و رعایت نکردن وعده های غذایی و حجمی در رژیم غذایی پرندگان می باشد.

اگر جوجه ها از تغذیه مناسب برخوردار نباشند مشکلات بسیاری از جمله کاهش رشد , کاهش وزن و مشکلات پا در ان ها بروز می کند . استفاده از دانه , نخود فرنگی یا کلزا تنها برای رژیم غذایی مناسب نیست . برای تهیه غذای خوب باید از مواد غذایی مانند سویا , ویتامین ها و مواد معدنی نیز استفاده کرد.

اگر از جوجه ها برای تولید  تخم نگهداری می کنید باید خوراک آن ها شامل کلسیم نیز باشد که می توان از آهک یا پوست صدف درون غذای آن ها استفاده کرد. نبود کلیسم کافی در خوراک مرغ باعث می شود تخم مرغ شکل گرفته دارای پوست نازک باشد که تخم مرغ از بین می رود . از بین رفتن تخم مرغ به دلیل مشکل در پوست اصلا رضایت بخش نیست .

نحوه تغذیه مرغ
نحوه تغذیه مرغ

نحوه تغذیه مرغ

مرغ می تواند به وسیله طیف گستره ای از غلات تغذیه کند و زمانی که از غلات در جیره غذایی استفاده می شود مرغ می تواند به خوبی فعالیت کند. برای پرندگان جوان می توان از گندم و جو استفاده کرد . البته بهتر است که ۲۵ درصد رژیم غذایی محدود به جو شود. پس از هفته ششم جیره غذایی مرغ می تواند به صورت کامل جو و یا جو دو سر باشد. مرغ در هر سنی می تواند از گندم سخت قرمز و گندم استفاده کنید. هنگام تغذیه  ممکن است متوجه شوید که باید از چاودار در رژیم غذایی استفاده کنید . البته از چاوداری که حاوی قهوه باشد نمی توان استفاده کرد.

نخود فرنگی می تواند تا ۲۰ درصد از جیره غذایی را تشکیل دهد . نخود فرنگی حاوی اسید های آمینه کافی برای برطرف کردن تمام نیاز های پروتئین پرنده نمی باشد. البته حجم نخود زیاد باعث اختلال در هضم می شود . از حبوبات می توان در سطح ۱۰ درصد استفاده کرد. البته در خوراک گونه تخم گذار نباید استفاده کرد زیرا حبوبات باعث کاهش میزان تخمک و زرده تخم مرغ می شود. غذای کونولا یک منبع پروتئین مناسب است اما بذر این گیاه به دلیل داشتن میزان چربی بالا استفاده نمی شود. اگر می خواهید از دانه کونولا استفاده کنید باید آن را به همراه دانه دیگر در چکش یا آسیاب قرار دهید. استفاده از دارو در گونه های گوشتی مرغ مجاز است ولی برای نوع تخم گذار کمتر استفاده می شود .

اگر شما علاقه مند به پرورش مرغ هستید و فضای کافی برای انجام این کار را ندارید می توانید از دستگاه جوجه کشی و ماشین جوجه کشی استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =